...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

30. 5. 2012

Osviežte sa broskyňou

Článok zo stránky www.zdravie.sk
BRATISLAVA 30. mája (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – Broskyne už neodmysliteľne patria k letu, ich chuť nás dokáže osviežiť počas horúcich dní, balíme ich so sebou k jazerám či na výlety. Toto ovocie však ukrýva omnoho viac, než by sme si predstavovali.

Strom života
Broskyne majú svoj pôvod v Číne a starovekí Číňania považovali ich stromy za stromy života. Broskyne aj nektárinky treba oberať zrelé, pretože po odtrhnutí dozrievajú len veľmi ťažko. Okrem toho treba dávať veľký pozor aj pri manipulácii s plodmi, pretože každá odrenina spôsobuje ich skazenie.

Bojovník proti rakovine, zápalom a za zdravie očí
Broskyne možno nepatria k nutričným superhviezda, obsahujú množstvo pre náš organizmus dôležitých látok. Majú v sebe minimum kalórií, vlákninu, vápnik, horčík, fosfor, vitamíny C a K, ale aj významné množstvo vitamínu A, betakaroténu a draslíka. Broskyne obsahujú aj betakryptoxantín – karotenoid s protirakovinovými a protizápalovými vlastnosťami.
Dokonca sa v nich nachádza dostatok luteínu a zeaxantínu – karoteoidov významných pre zdravie očí. Toto chutné ovocie tiež obsahuje množstvo niektorých druhov fytolátok a preukazuje výbornú antioxidačnú aktivitu, do určitej miery aj antibakteriálnu aktivitu a celkom dobre potláča rast nádorov. 

Pracuje sa na superodrode
Texaskí výskumníci tvrdia, že v najbližších rokoch broskyňa môže získať status ovocnej superhviezdy. „V súčasnosti prevláda úsilie vyšľachtiť odrody s väčšími účinkami na ľudské zdravie, pretože široká verejnosť začína mať oveľa väčšie povedomie o o zdraví a podľa toho sa aj rozhoduje,“ povedal David Byrne zo šľachtiteľskej stanice, ktorý sa touto problematikou zaoberá viac ako 20 rokov.
„Pred dvadsiatimi rokmi bolo šľachtenie zamerané skôr na veľkosť a krásu ovocia. Hoci v súčasnosti sú tieto vlastnosti stále dôležité, dôraz kladieme už aj na kvalitu a pokúšame sa vytvoriť broskyne s lepšími zdravotnými účinkami,“ dodal.

Pozor na pesticídy
Žiaľ, predstavitelia Environmental Working Group zaradili v roku 2003 broskyne aj nektárinky do zoznamu dvanástich potravín najviac kontaminovaných pesticídmi. Táto uznávaná organizácia preto odporúča konzumovať odrody z ekologického poľnohospodárstva.

Zdroj: 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden)