...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku. Akékoľvek pripomienky, postrehy, návrhy, otázky môžete písať sem:zobraziť môj profil

20. 6. 2010

Praktické rady pre oči

Trochu som zase pátrala na nete, čo je nové v problematike Sjögrenovho syndrómu. No, nič moc, teda aspoň v slovenčine nič nové. Akurát som natrafila na jeden článok o Suchom oku. Zaujalo ma v ňom hlavne niekoľko praktických rád na zmiernenie ťažkostí:

Čo môžete urobiť pre zmiernenie ťažkostí - Šesť rád
1. zabezpečte v miestnosti dostatočnú vlhkosť vzduchu

2. za jazdy nevystavujte oči priamemu prúdeniu vzduchu

3. nekonzumujte alkoholické nápoje a nefajčite

4. dodržiavajte pitný režim (minimálne 2 l denne)

5. umiestnite monitor počítača tak, aby pohľad smeroval zhora. Tento uhol pohľadu zaistí priaznivejšiu polohu očných viečok, a tým aj lepšie zvlhčovanie oka slzami.

6. pri práci s počítačom a pri sledovaní televízie nezabúdajte na prestávky.


Najmä, žmurkajte!


Celý článok si môžete prečítať na stránke bedekerzdravia.sk