...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

22. 3. 2011

Teraz niečo pre ťažké stavy suchého oka. Dnes som bola na kontrole u mojej očnej lekárky, kde som sa dozvedela pár informácií, ktoré vám posuniem, možno sa vám zídu.

Jednak je to informácia ohľadne umelých sĺz - pri ťažkom stupni vysychania sa stáva, že hoci si umelé slzy kvapkáte, necítite úľavu. To však nie je dôvod na ich vynechávanie. Ako mi moja lekárka povedala, aj keď ja necítim úľavu po kvapkách, oko to cíti a potrebuje ich. V tom prípade treba pri výbere kvapiek už len pozerať na to, aby neškodili, nerobili problémy. Umelé slzy je treba striedať, tak ako nie je dobré piť stále jednu minerálku, tak je dobré aj umelé slzy občas prestriedať. A tiež je dobré sledovať zápal, mám skúsenosť, že keď sa zmiernil zápal, zmiernil sa aj pocit suchého oka, ustúpilo pálenie a rezanie a ten typický pocit piesku v očiach.


No a druhá informácia sa týka špecializovaného pracoviska v Hágoch, kde sa venujú okrem iného aj očiam a chronickým zápalom. Tu je ich stránka:


NÚTPCH a HCH Vyšné Hágy