...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

4. 1. 2012

Vlašské orechy

Pri Sjs je typická únava, často býva táto diagnóza dokonca spojená s únavovým syndrómom. Jedná sa o únavu nielen fyzickú, ale aj duševnú - problémy s koncentráciou, pamäťou, niekedy dokonca depky... Preto nie je na škodu posilovať mozog napríklad vlašskými orechami. Možno sa vám to zdá až príliš jednoduché, ale mám to odskúšané. Keď som začala konzumovať denne pár vlašských orechov, tak som mala naozaj menšie problémy s koncentráciou a tiež sa mi zlepšila nálada, bola som viac vyrovnaná a pokojná. A ešte k tomu mi to aj veľmi chutí, rada si namiesto sladkostí zobnem pár orechov a mandlí. Viac o vlašských orechoch, o tom čo všetko obsahujú a na čo sú užitočné, si môžete prečítať napríklad v článku zo stránky www.Zdravie.sk:

Posilnite si mozog vlašskými orechami

BRATISLAVA 27. decembra (ZDRAVIE.sk cez WEBNOVINY) – S vlašskými orechmi sa spája množstvo slovenských ľudových tradícií. Nechýbajú na väčšine štedrovečerných stolov a sú súčasťou množstva vianočných koláčov. Existuje však niekoľko zaujímavostí, ktoré ste o nich možno vôbec netušili.

Na čo sa vlašský orech podobá?
Doktrína signatúr je pojem, ktorý herbológia používa už celé stáročia. Je založený na myšlienke, že všetko, čo Boh stvoril, aj označil. Samozrejme, urobil to tak, aby bol jasný cieľ použitia. Nepodobá sa vlašský orech ľudskému mozgu?
Môže to byť len jeden z príkladov modernej vedy podporenej stáročiami potvrdenou starou múdrosťou, lebo vlašské orechy – podobne ako ryby – naozaj podporujú mozog.

Tajomstvo tkvie v omega-3 mastných kyselinách
Vlašské orechy obsahujú najvyššie množstvo omega-3 mastných kyselín zo všetkých druhov orechov. Okrem iných pozoruhodných účinkov pomáhajú podporovať správnu funkciu mozgu hneď niekoľkými spôsobmi. 

Majú vplyv na našu náladu
Profesor Harvadrovej univerzity Andrew Stoller na základe svojich dlhoročných skúseností, štúdií a výskumov tvrdí, že na otázku, či vyššia konzumácia omega-3 tukov môže skutočne zlepšiť náladu, možno odpovedať opatrné áno.
Dokonca existujú presvedčivé populačné štúdie o tom, že omega-3 mastné kyseliny znižujú riziko vzniku depresie. Zároveň je potvrdené, že pacienti s depresiou či inými behaviorálnymi a kognitívnymi poruchami majú veľmi nízku hladinu omega-3 mastných kyselín.
Tuky zo stravy sú súčasťou bunkových membrán. Omega-3 mastné kyseliny umožňujú bunkám navzájom komunikovať, uľahčujú prechod neurotransmiterov, navodzujúcich dobré pocity ako sú dopamín a serotonín, do bunky i z nej a rovnako podporujú aj pamäť a myslenie. 

Zabaľte ich deťom na desiatu
Vedci zaznamenali, že omega3-mastné kyseliny spôsobili pokles problémov so správaním a menej porúch pozornosti u školopovinných detí. Keďže niekedy je veľký problém prinútiť deti jesť často ryby, vlašské orechy sú vynikajúcou alternatívou. Pribaľte im ich na desiatu alebo im ich ponúknite namiesto cukríka. Najlepšie urobíte, ak ich nasypete do misky a položíte na stôl, aby si dieťa mohlo kedykoľvek vziať a nemalo pocit, že ho k niečomu nútite.

Pomocník pri chudnutí
Podľa odborníkov konzumácia niekoľkých vlašských orechov pred jedlom znižuje hlad a môže spôsobiť, že ľudia zjedia menej. Neznamená to, že by ste mali okrem svojej každodennej stravy pridať do jedálnička ešte aj kalórie vlašských orechov, ale že má táto potravina niečo iné nahradiť. Napríklad, siahnite po nich namiesto zemiakových lupienkov či čokoládovej tyčinky, dajte si ich ako náhradu dezertu alebo vyškrtnite zo šalátu syr a pridajte orechy. Vlašské orechy sú totiž od prírody nutrične bohaté. V niekoľkých gramoch získa vaše telo množstvo nevyhnutných živín.

Pomáhajú pri raste, rozmnožovaní a fungovaní mozgu
Vlašské orechy sú, ako sme už spomínali, nutrične veľmi bohaté, predovšetkým na minerálne látky. Nachádzajú sa v nich bielkoviny, vláknina, vápnik, horčík , fosfor, draslík a navyše mangán, dôležitý pre rast, rozmnožovanie, hojenie rán, myslenie a správny metabolizmus cukru, inzulínu a cholesterolu. 

Ak nemáte v záhrade orech, v obchode by ste mali kupovať vlašské orechy nelúpané a vylúskať ich až pred použitím. Dávajte si potom pozor, či sú jadrá biele. Žltá farba je totiž príznakom zatuchnutia.
Zdroj: publikácia 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden)