Na tomto blogu nájdete informácie o autoimunitnom reumatickom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, prípadne Sicca syndróm (sicca = suchý), alebo sa používa skratka Sjs. Účelom blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. Zároveň nezaručujem odbornosť všetkých informácií, pretože nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré posúvam ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku...

10. 2. 2012

Ako si poradiť s nevoľnosťou

Môžete si prečítať zopár tipov na potlačeie nevoľnosti v článku zo stránky Zdravie.sk.
Ja len doplním, že nie všetko bude vhodné pre každého. Napríklad pri refluxe môže byť problematická mäta, pri histamínovej intolerancii zase nemusí byť to naj slepačí vývar či banán... Každý si musí nájsť to svoje, čo mu pomôže a neuškodí ešte viac. Tu je spomínaný článok:

Ako si poradiť s nevoľnosťou

Ak je vám zle od žalúdka, asi ťažko vôbec pomyslíte na to, že by ste niečo vložili do úst. Niektoré potraviny však dokážu nepríjemné symptómy zľahčiť. Vyberte si niečo z našej ponuky a vyskúšajte.

1. Jablko
Látky, ktoré nevoľnosť spôsobili, dokáže z tela vypudiť vláknina. Ak si však dáte priveľa naraz, môže vám byť ešte horšie. Počas dňa po kúskoch jedzte ovocie bohaté na vlákninu, napríklad jablko. Ak máte problém prijímať pevnú stravu, dajte si každú pol hodinu za hlt jablkovej šťavy.

2. Krekry

Jedlo bohaté na škrob ako slané krekry či chlieb pomáhajú žalúdku absorbovať kyseliny. Ak si zopár dáte predtým, ako ráno vstanete z postele, môže byť váš deň oveľa krajší.

3. Ďumbier (zázvor)
Fakt, že zázvor je pri nevoľnosti a zvracaní dobrým pomocníkom, potvrdzujú aj viaceré vedecké štúdie. Uvarte si zázvorový čaj – zázvor postrúhajte a zalejte vriacou vodou. Variť by sa nemal, pretože s parou by mohli vyprchať užitočné silice. Potom len preceďťe a podľa chuti pridajte med alebo citrónovú šťavu. Pomôcť však môže aj kandizovaný alebo nakladaný zázvor, ktorý sa podáva k sushi.

4. Voda

Pri nevoľnosti určite nezabúdajte na vodu a pite ju najprv po malých dúškoch. Predídete tak dehydratácii a s ňou spojenými bolesťami hlavy. Postupne sa snažte vypiť naraz stále viac vody, až kým si žalúdok úplne nezvykne.

5. Orechy
Nedostatok proteínov môže nevoľnosť ešte zhoršiť, takže by ste sa mali poobzerať po potravine, ktorá ich má v sebe dostatok – napríklad orechy. Zabrať by mohlo napríklad aj arašidové maslo, ktoré vám doplní stratenú energiu. Ale stále platí, že jesť treba po malých dávkach.

6. Slepačí vývar
Slepačia polievka vám môže pomôcť napumpovať telo živinami napríklad pri chrípke, ak je vám však nevoľno, môže byť na žalúdok príliš ťažká. Lepšou alternatívou je obyčajný vývar z bujónovej kocky, ktorý je hotový za pár minút.

7. Energetické nápoje pre športovcov
Aj keď nepatríte k nadšencom aktívneho športovania, špeciálne nápoje pre športovcov vám môžu pri nevoľnosti pomôcť vďaka vysokému obsahu vitamínov, minerálov a ďalších živín, o ktoré váš organizmus prišiel.

8. Banány
Ak je vaša nevoľnosť sprevádzaná dehydratáciou a zvracaním, siahnite po banáne, hneď ako budete schopní prijímať tuhú stravu. Ten dá totiž do poriadku hladinu draslíka vo vašom tele.

9. Mäta
Už len jej svieža aróma vám urobí dobre. Pri nevoľnosti však pomôže žuvanie čerstvých lístkov mäty alebo mätový čaj.