...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

16. 3. 2012

Tabletky na podporu tvorby slín

V minulosti som tak okrajovo spomenula výrobky Saliva na úľavu od sucha v ústach. Chcela by som vám ich znova dať do pozornosti. Na výber je sprej Saliva natura a tabletky SST. Sprej je fajn, má príjemnú chuť aj dobrý účinok, ale ja osobne ho používam len večer pri zaspávaní, šetrím si ho kvôli jeho pomerne vysokej cene - ca. 9 eur za 50 ml. Oveľa viac používam tabletky, tie sa pohybujú v cene okolo 8 eur za 100 tabletiek, zoženiete ich v lekárni. Majú príjemnú citrónovú chuť a nabudia tvorbu slín. Páči sa mi na nich, že pôsobia úplne dokonca, až dokiaľ ich celé nescmúľate. Uľavia od sucha v ústach, keď nie je po ruke nič na pitie ani žuvačka. A okrem toho mne vždy spoľahlivo pomôžu v prípade náhleho kašľa - asi to poznáte, keď vás náhle začne neskutočne štekliť v hrdle a dráždiť na kašeľ, až sa slzy tlačia do očí - mne sa to stáva pomerne často a väčšinou v tom najnevhodnejšom čase. Mám odskúšané, že keď si v takom prípade hodím do úst jednu tabletku SST, tak toto škrábanie v hrdle rýchlo ustúpi, pretože sa začnú tvoriť sliny, človek má čo prehĺtať, sliznica v hrdle sa zvlhčí a upokojí. Odkedy mám problém so Sjs a suchom v ústach, tak na tieto tabletky nedám dopustiť. Mám ich neustále pri sebe, či idem mimo dom na dlhší čas alebo len na krátku chvíľu, SST mám vždy vo vrecku alebo v taške, už sa bez nich z domu nepohnem.