...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku. Akékoľvek pripomienky, postrehy, návrhy, otázky môžete písať sem:zobraziť môj profil (kontakt)

2. 7. 2012

SST sa už nevyrábajú :(

S poľutovaním vám musím oznámiť, že tabletky SST, o ktorých som tu pred časom písala, sa už žiaľ prestali vyrábať. Sprej Saliva je stále dostupný, ale tabletky už nie. Je to veľká škoda, pretože v spoločnosti ľudí je dosť nepohodlné a niekedy aj nevhodné vytiahnuť a použiť sprej do úst alebo žuť žuvačku. Drobné tabletky SST boli v tomto ohľade super, človek si ich nenápadne dal do úst a pomaly cmúľal. Ja som ich dosť využívala kvôli suchu v ústach a aj pri náhlom kašli a alebo škriabaní v hrdle, účinnosť mali veľmi dobrú. 
Zatiaľ, čo som pozerala nejakú náhradu, pastilky na podporu slín som našla BioXtra a Xerostom. BioXtra som už vyskúšala, ich účinok oproti SST je o niečo menší resp. kratší. Xerostom zatiaľ neviem zohnať.
Myslím si, že by mohli byť nápomocné aj tvrdé citrónové cukríky (kyslá chuť vie vyprovokovať tvorbu slín), problém ale je, aby pri častom používaní nemali negatívny vplyv na zuby. Mali by byť bez cukru a tiež bez rôznych prídavkov multivitamínov a pod. (zvlášť ak ide o veľmi časté používanie). A takisto by nemali obsahovať príliš veľa umelých sladidiel, ktoré tiež nie sú pri častom používaní vhodné. Skúste sa popýtať svojho zubného lekára alebo dentálnej hygieničky, čo všetko by taký často používaný cukrík nemal obsahovať, aby neškodil zubom...