...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

16. 10. 2012

Zubné pasty

Dostala som dotaz na zubné pasty, ktoré sú vhodné pri xerostómii. No ono to je dosť individuálne, treba vyskúšať čo komu vyhovuje. Ja osobne som už vyskúšala veľa zubných pást a dosť ich skončilo v smetnom koši, pretože ma po nich štípali celé ústa. Mám ale zopár osvedčených, ktoré mi vyhovujú, dobre čistia a nedráždia sliznice. Niečo o tom som už písala v príspevku "Na kvalite čistenia záleží..." Okrem bežných zubných pást z drogérie existujú aj špeciálne zubné pasty určené na suché sliznice. Osobne som vyskúšala Biotene gélovú zubnú pastu (bola celkom fajn) - samozrejme je to ale iná cenová hladina, takže väčšinou kupujem pasty normálne v drogérii. Viac o špeciálnych prípravkoch na xerostómiu (Biotene, BioXtra, Xerostom, Xeros) nájdete v kategórii "Sucho v ústach".
Doplním ešte jednu radu od mojej dentálnej hygieničky, že zubné pasty a ústne vody je dobré striedať, nepoužívať neustále len jednu a tú istú. Napr. pri paste Curaprox enzycal alebo pri ústnej vode Elmex ma upozornila, že pri dlhodobom používaní môžu mierne zafarbiť zuby.