...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

13. 9. 2011

Venus Williamsová a Sjs

V časopise Šarm (číslo 38, 12.9.2011) vyšiel článok o Sjögrenovom syndróme pod názvom "S únavou a bolesťou". Je to reakcia na vyhlásenie známej tenistky Venus Williamsovej, ktorá nedávno odstúpila z turnaja US Open kvôli tomu, že jej diagnostikovali Sjs (www.pluska.sk). V Šarme sa dočítate aj pár základných informácií o tomto ochorení od MUDr. Dagmar Mičekovej z NURCH. Ďakujem pani redaktorke, ktorá si dala s týmto článkom námahu, že pomohla zase trochu zviditeľniť túto málo známu diagnózu.