...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku. Akékoľvek pripomienky, postrehy, návrhy, otázky môžete písať sem:zobraziť môj profil

19. 1. 2012

Ako požiadať o pomoc

Na blogu Život s RA som si prečítala zaujímavý článok. Sjögrenov syndróm je diagnóza nie len o slizniciach, ale aj o bolestiach kĺbov, svalov, veľkej únave... a preto sa môže stať, že potrebujeme pomoc napríklad aj pri bežných každodenných veciach. V tomto článku nájdete niekoľko rád, ako o pomoc požiadať. Hoci Život s RA je blog venovaný reumatoidnej artritíde, nájdete v ňom veľa zaujímavých informácií, pretože jednotlivé reumatické ochorenia majú mnoho spoločného a Sjs patrí medzi ne, je to tiež ochorenie autoimunitné reumatické. 
Takže tu je spomínaný článok:

Musíme si to priznať, občas potrebujeme s niečim pomôcť. V predošlom článku som písala o tom, ako nám môžu pomôcť iní, a tento článok je z opačného pohľadu - smerom od nás k iným. Je pre nás však dôležité, aby sme si pri žiadaní o pomoc zachovali pocit sebestačnosti a nezávislosti. V knihe Living with rheumatoid arthritis autori popísali efektívne a neefektívne spôsoby žiadania o pomoc priateľov, manžela, deti….:

Neefektívne:
  • “Urobím si to sama..” (ak to nedokážete urobiť sami, nesnažte sa o to, môžete urobiť zle sami sebe)
  • “Nevidíš že to kvôli bolesti nemôžem urobiť?” (nehádžte vinu na ostatných, nemôžu vedieť, ako sa cítite)
  • “Mohla by som to urobiť, ale je rad na tebe, tak to urob ty” (odmietate pripustiť si svoj stav)
Efektívne:
  • “Potrebujem s týmto pomôcť, a viem že sa na teba môžem spoľahnúť” (popíšte čo potrebujete urobiť a dajte najavo, že si pomoc vážite - odpoveď bude určite pozitívna)
  • “Túto časť dokážem urobiť aj sama, ale so zvyškom budem potrebovať tvoju pomoc” (buďte špecifický ohľadne toho, s čím potrebujete pomôcť a povedzte aj to, s čím pomoc nepotrebujete)
  • “Poutieram prach a ty môžeš povysávať koberec” (rozdelenie prác na rovnocenné časti, pričom si vyberiete, čo zvládnete urobiť)
Nezabúdajte, že ľudia, ktorých máte radi, vám vždy radi pomôžu ak vidia, že to potrebujete a že ich pomoc oceníte :)