Na tomto blogu nájdete informácie o autoimunitnom reumatickom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, prípadne Sicca syndróm (sicca = suchý), alebo sa používa skratka Sjs. Účelom blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. Zároveň nezaručujem odbornosť všetkých informácií, pretože nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré posúvam ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku...

25. 2. 2012

Osteoporóza a kortikoidy

Prečítajte si zaujímavý článok zo stránky www.ulekare.cz. Predovšetkým ak užívate kortikoidy, mali by ste spozornieť.


Za křehké kosti mohou i některé léky na revma

Osteoporóza není jen nemocí stáří. Často se s ní setkáváme také u pacientů v produktivním věku s revmatickým onemocněním. Ke křehkým kostem totiž mohou vést i některá farmaka, která se k léčbě těchto vleklých zánětlivých chorob užívají.

Sekundární osteoporóza
Pod tímto pojmem se skrývá označení pro řídnutí kostí, u kterého dokážeme přesně určit vyvolávající příčinu. K nejčastějším druhotným příčinám osteoporózy patří nadbytek kortikosteroidů, tedy léků, které se používají k léčbě mnoha zánětlivých autoimunitních nemocí, jako jsou například:
- revmatoidní artritida (chronické zánětlivé onemocnění kloubů),
- lupus erytematodes (autoimunitní onemocnění spojené s poškozením mnoha orgánů),
- astma,
- zánětlivá střevní onemocnění autoimunitního původu.

Většina těchto nemocí vyžaduje dlouhodobou, často i doživotní léčbu. Kortikosteroidy na jedné straně poskytují účinnou pomoc, na druhé straně však způsobují úbytek kostní hmoty, který se projevuje právě osteoporózou.

Jak vzniká?
Kortikosteroidy ovlivňují metabolismus vápníku a kostí několika způsoby: jednak snižují vstřebávání vápníku z tenkého střeva a také zvyšují jeho vylučování ledvinami. Kombinace těchto dvou faktorů vede k celkovému poklesu hladiny tohoto prvku v krvi. To spustí v těle kaskádu reakcí, kterými se snaží organismus doplnit chybějící vápník v krvi jeho uvolňováním z kostí. Kortikosteroidy také navíc způsobují u obou pohlaví pokles hladin pohlavních hormonů, který je obecně spojen se zvýšeným kostním úbytkem. Mají rovněž přímý tlumivý účinek na kostní novotvorbu. Dalším průvodním jevem kortikoidní léčby je svalová slabost, která znemožňuje aktivní pohyb, čímž se kostní ztráta dále prohlubuje. Roli sehrává také probíhající zánětlivý proces.

Riziko zlomenin je nejvyšší na počátku
Stupeň ztráty kostní hmoty se odvíjí od délky trvání kortikoidní terapie a od výše denní dávky. K nejrychlejší a největší kostní ztrátě dochází během prvních 6 až 12 měsíců po zahájení systémové léčby – tehdy také hrozí největší riziko zlomenin krčku stehenní kosti a obratlů. Kostním ztrátám lze zabránit současným podáváním vitaminu D a kalcia. Další možností jsou léky ze skupiny bisfosfonátů, které příznivě ovlivňují hustou kostního minerálu a snižují riziko zlomenin.

Nepodceňujte prevenci
Každý pacient dlouhodobě léčený kortikosteroidy by měl být poučen o možných rizicích léčby a provést určité změny životosprávy, ke kterým patří:
- zařazení stravy bohaté na bílkoviny a kalcium do jídelníčku,
- důsledná abstinence, co se kouření i alkoholu týká,
- pravidelný pohyb,
- vyhýbání se situacím, při kterých hrozí uklouznutí a pád.

(hkh)
Zdroj: arthritis.about.com