...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku. Akékoľvek pripomienky, postrehy, návrhy, otázky môžete písať sem:zobraziť môj profil

12. 8. 2012

Leciderm

Problematike suchej pokožky som sa zatiaľ na tomto blogu veľmi nevenovala. Možno neskôr keď bude čas...  
Zatiaľ len moja osobná skúsenosť s xerodermiou (suchou pokožkou). Pri Sjs sa okrem suchých slizníc vyskytuje aj problém suchej pokožky. Najhoršie to býva cez zimu, ja osobne som mala celú zimu veľmi suchú pokožku, podráždenú, svrbila a šúpala sa mi stále dookola nech som sa natrela čímkoľvek. Skúšala som rôzne prípravky z drogérie na extra suchú pokožku, ale bez úspechu. Nakoniec som zašla do lekárne a skúsila výrobky Leciderm. Sú to nesteroidné prípravky odporúčané pri suchej podráždenej pokožke s ekzémom, psoriázou alebo pri diabete. Hoci nemám ekzém ani psoriázu, len extrémne suchú pokožku, rozhodla som sa to vyskúšať a konečne zabralo. Už po niekoľkých dňoch som videla výsledky. Použila som sprchový gél a telové mlieko (zozačiatku 3 x denne, neskôr 2 x denne), neskôr som vyskúšala aj telovú penu, ktorá zaberá výborne, ľahko sa rozotiera a rýchlo vstrebáva. Momentálne cez leto nemám taký problém s vysušenou pokožkou, ale preventívne občas použijem sprchový gél Leciderm a natriem sa bežným krémom z drogérie. Keď príde jeseň a pokožka začne byť zase viac vysušená a podráždená, znova vytiahnem prípravky Leciderm. Viac sa o nich dočítate na stránke: www.altermed.cz.
Samozrejme v lekárni nájdete aj iné značky prípravkov na suchú pokožku, alebo môžete zájsť ku kožnej lekárke. Mne osobne pomohli práve tieto výrobky, každý musí skúsiť sám, čo zaberie jemu. 
A nezabúdajte na všeobecné pravidlo pri Sjs, že treba veľa piť, zavlažovať telo aj zvnútra.