...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

20. 12. 2012

Pankreas

Sjögrenov syndróm sa často prejavuje aj problémami v tráviacej sústave. Okrem iného sa môže prejaviť zníženou funkciou pankreasu, čo vedie k neschopnosti poriadne stráviť potravu a tiež k nechutenstvu a postupnému úbytku na váhe. Možno už o tom viete a možno nie. Osobne mám kvôli Sjs už dlhý čas problémy so žalúdkom, ale čo sa týka pankreasu, tak to je pre mňa nová čerstvá informácia, žiaľ zase vyskúšaná na vlastnej "koži". Ešte som o tejto problematike nestihla veľa zistiť, takže to píšem zatiaľ len ako upozornenie - ak máte tráviace problémy a prípadne aj strácate na váhe, tak pankreas je jednou z možností. Samozrejme to patrí do rúk gastroenterológa. Neskôr sa pokúsim napísať o tom viac. Zatiaľ mám len zopár informácií - že liečba spočíva väčšinou v dodávaní umelých pankreatických enzýmov v tabletkách vždy pri jedle a tiež v úprave stravy na odľahčenie pankreasu (jesť častejšie menšie porcie, ľahko stráviteľné jedlá, obmedziť tuky a cukry, žiaden alkohol...).