...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

29. 1. 2013

Fitlopta a relax

Sedenie na fitlopte vyživuje platničky 
Sedieť na fitlopte môžeme doma, aj v kancelárii. Fitlopty už dávno nepatria len do fitness centier a sed na nich iba vyzerá zložito a nepohodlne. Ortopédi ho odporúčajú a sed na nich nazývajú dynamickým spôsobom sedenia. Sedacia plocha je nestabilná a zvyčajne bez operadla. Na fitlopte sa však treba najskôr naučiť sedieť a treba si ju správne vybrať.

„Príslušné svalové skupiny trupu a dolných končatín pri tomto spôsobe sedenia musia neustále pracovať,“ vysvetlil ortopéd a rehabilitačný lekár Július Kazimír, ktorý sa špecializuje na prevenciu a liečbu porúch pohybového aparátu. Dodal, že vertikálnym pohupovaním sa striedavo zaťažujú a odľahčujú platničky, čo blahodarne pôsobí na ich výživu a metabolizmus.
Je tu však jedno ale. Na fitlopte sa treba najskôr naučiť sedieť a treba si ju správne vybrať. „Nezabudnite, správna veľkosť fitlopty je rozhodujúca, dôležitá je však aj výška pracovnej plochy stola," odkázal J. Kazimír.
Upozornil tiež na to, že dynamický sed na fitlopte treba považovať za alternatívny sed. V moderných štúdiách sa preukázalo, že práve vhodná kombinácia statického a dynamického sedu počas dňa je ten optimálny preventívno-terapeutický prostriedok.
Zásady správneho sedu na filtopte podľa MUDr. Kazimíra
  • Sedíme v strede fitlopty, lýtka sa nedotýkajú jej povrchu
  • Nohy sú rozkročené na šírku ramien, opierajú sa na celú plochu chodidla, špičky smerujú vpred.
  • Kolená sú nižšie ako bedrový kĺb, stehná smerujú šikmo nadol, lýtka kolmo k podložke.
  • Stehná, kolená a chodidlá sú v jednej línii.
  • Hrudník je vypnutý, ramená smerujú dozadu, lopatky šikmo nadol; hlava je vzpriamená.
Fitlopta má v porovnaní s klasickou stoličkou isté výhody. Patrí sem spomínaný dynamický sed (sedenie na fitlopte nie je monotónne), vzpriamene sa na lopte sedí ľahšie ako na stoličke a tým, že nemá operadlo, núti nás neustále zapájať svalstvo trupu. Ďalej sedenie na fitlopte umožňuje pohupovanie. Podľa Júliusa Kazimíra táto činnosť blahodarne pôsobí na platničky – neustále sa totiž strieda ich zaťaženie a odľahčenie. Malými pohybmi na fitlopte sa tiež možno zbaviť nervozity a nepokoja.
Informácia, ktorá tak isto stojí za zmienku je, že len s ťažkosťami si v sede na fitlopte preložíme nohu cez nohu. Podľa ortopédov tento zlozvyk škodí chrbtici.

Tu je tabuľka pre výber veľkosti lopty:
Určovanie podľa výšky postavy:
Pod 140 cm
45 cm
140 až 160 cm
55 cm
160 až 180 cm
65 cm
Nad 180 cm
75 cm
Podľa dĺžky natiahnutej hornej končatiny
od ramena po špičky prstov:
55 až 65 cm
55 cm
66 až 80 cm
65 cm
81 až 90 cm
75 cm

Ako správne sedieť a ako si vybrať správnu veľkosť sa dočítate na stránke www.sportujeme.sk:

Cviky na guľatý chrbát (1.časť) – sedenie na fitlopte