Že nedostatok spánku škodí, je asi všeobecne známa informácia, no nie vždy sa ňou riadime. Aj pre zdravého človeka je dostatok spánku dôležitý, o čo viac je dostatočný spánok dôležitý pri dlhodobých chronických ochoreniach (akým nepochybne je aj Sjs), kedy je organizmus nadmerne zaťažený a vyčerpávaný. Osobne to mám odskúšané, že na dostatku spánku veľmi záleží a dokáže to dosť podstatne ovplyvniť celkový stav a príznaky Sjs. Koľko hodín spánku je potrebných, to už je tak trochu individuálne, treba si to na sebe vyskúšať. Ja mám už odskúšané, že ak chcem trochu normálne fungovať, potrebujem cca. 9 - 10 hodín spánku a k tomu sa snažím prispôsobiť môj denný režim. Ak to občas na jednu - dve noci poruším a spím menej, nič strašné sa nedeje, problém nastáva, ak mám už viac ako tri - štyri noci po sebe málo spánku, to už nastupuje veľká únava, slabosť, poruchy koncentrácie, občas depresie a celkovo sa zhoršujú aj ostatné príznaky ako suchosť slizníc, trávenie atď... Spánok preto určite nepodceňujte a sami si zistite svoj limit, koľko hodín spánku je pre vás najoptimálnejších, aby ste sa cítili odpočinutí a mali dosť energie zvládať všetky nástrahy dňa. Z vlastnej skúsenosti viem, že sa to ľahko hovorí, no ťažko realizuje. Ale vždy, keď vás bude ktokoľvek alebo čokoľvek lákať k ponocovaniu, spomeňte si, že so Sjs máte už aj tak problémov a starostí dosť a zhoršovať si ich nedostatkom spánku nestojí za to. Aj v tejto oblasti sa treba naučiť hovoriť nie a hoci to môže byť zozačiatku ťažké, ľudia okolo vás to časom pochopia a budú rešpektovať.
Tu je jeden z mnohých článkov o tom, na čo všetko má spánok vplyv:
- zmeny nálady, podráždenosť, poruchy pamäte a koncentrácie - toto všetko je spôsobené tým, že mozog pri zníženej kvalite spánku alebo spánkovom deficite nemá dosť času regenerovať energetické systémy a zásoby komunikačných molekúl (mediátorov). Je to, ako by ste nechali dvere chladničky otvorené a stále z nej iba vyberali: nič v nej neostane, ba ani ten chlad!
- hlad - nedostatok spánku podporuje tvorbu hormónu grelín, ktorý stimuluje hlad a tlmí produkciu hormónu leptínu - prečítajte si viac, prosím
- nadváha až obezita - sú prirodzeným dôsledkom zvýšeného hladu a narušenej rovnováhy reguylačných mechanizmov kontroly príjmu potravy (hlad vs. sýtosť)
- zvýšený krvný tlak - nedostatok spánku má za následok zvýšenú koncentráciu látok, ktoré zvyšujú krvný tlka a najmä u mladých prepracovaných ľudí môže byť spánkový deficit hlavnou príčinou hypertenzie
- oslabená imunita - určite máte skúsenosť podobnú tej mojej: ak ochoriem, stane sa to vtedy, keď som dlhodobo nevyspatý
- poruchy srdcového rytmu - zvýšený krvný tlak a vplyv vegetatívneho nervového systému negatívne ovplyvňuje aj činnosť srdca. Dôsledkom môžu byť poruchy rytmu ako búšenie, návaly až krátkotrvajúca zástava srdcovej činnosti. Ak sa u Vás vyskytli niekedy tieto príznaky, okamžite vyhľadajte pomoc lekára, prosím!
- narušenie hormonálnych regulácii - nielen vegetatívny nervový systém, ale aj žľazy s vnútorným vylučovaním trpia nedostatkom spánku. Hypotalamus, hypofýza, nadobličky, pohlavné žľazy, ale aj pankreas, endotel, tukové tkanivo, tráviace orgány - všade sa tvoria hormóny, ktoré zasahujú do regulácie rôznych procesov. Nedostatku spánku môže viesť k poruchám menštruačného cyklu, oslabeniu až libida, poruchám erekcie, oslabeniu imunity, poruchám účinku inzulínu, zvýšeného hladu a pod.
- zvýšené riziko dopravných nehôd v dôsledku „mikrospánku“ - o tomto sa už napísalo dosť a všetko je pravda
A tu zase pekný článok o dobrom spánku:
Pokojný spánok aj počas horúcich, sparných nocí.

Pokojný spánok v zime

Kvalita spánku

Dostatok tekutín – dodržujme pitný režim

Vyhýbajte sa
Alkoholické nápoje, silná káva a čierny čaj zvyšujú potenie, preto sa neodporúčajú piť na zníženie smädu. Zmrzlina, ľadové nápoje a príliš rýchle pitie môžu spôsobiť žalúdočné problémy. Sladené nápoje sa neodporúčajú, keďže znižujú pocit smädu len krátkodobo, ale môžu mať energizujúci účinok.
Správne stravovanie
Správne stravovanie prináša kvalitnejší spánok. Hlavne počas letných mesiacov je dôležité dať si tú správnu večeru, ktorá Vám pomôže lepšie (za)spať. Napríklad avokádo, banány a orechy kvôli obsahu vitamínu B pôsobia upokojujúco na nervový systém – ktorý môže byť kvôli horúčave zaťažený. Zdravé ovocie s vysokým obsahom vody napomáhajú k psychickej rovnováhe, ale ako profesor Jürgen Zulley, výskumník spánku povedal, „len žiadne zelené po 18tej hodine. To zahŕňa ovocie – okrem banánov, ich konzumácia je vhodná kedykoľvek.”
Krátke zdriemnutie podporuje Váš biorytmus

Počúvajte svoje telo
Každý má svoj individuálny biorytmus. Ak žijete v harmónii so svojim telom a dušou, cítite sa vyrovnaný a fit. Nevyhnutné fázy odpočinku a regenerácie, zobúdzanie v tom správnom čase, vyvážená výživa a fyzická aktivita v obrovskej miere prispievajú k celodennej produktivite.
Šport pomáha zaspať

Optimálny čas prebudenia

Množstvo informácií o nedostatku a poruchách spánku a ich vplyve na organizmus určite nájdete na internete. Niekoľko info o spánku nájdete aj na tomto blogu v kategórii Únava.