...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

30. 3. 2014

Nick Vujicic - Život bez hranic

Práve som dočítala výbornú knihu. Vlastne som ju čítala už asi pred rokom a dnes som dočítala druhé kolo. A pokojne, s nejakým odstupom času, si ju môžem čítať znova a znova... Skvelá kniha, vrelo odporúčam...

Nick Vujicic (vyslovuj Vujičič) je človek bez končatín, ktorý napriek postihnutiu dokázal zo svojho života vyťažiť maximum. V roku 2011 vyšla jeho kniha Život bez hranic v češtine a som rada, že som na ňu natrafila. Viac o Nikovi si môžete prečítať v článku Bez rúk, bez nôh, bez obáv!

Ako som už spomenula, autorom knihy je mladý človek, ktorý sa narodil bez rúk aj bez nôh a dokázal sa s tým popasovať. Páči sa mi postoj, s akým túto knihu píše. Kniha vôbec nie je písaná štýlom: "Pozrite sa na mňa aké to mám ťažké, vy nemáte právo sa sťažovať, lebo určite nemáte taký veľký problém ako ja." Vôbec nie, táto kniha hovorí o tom, že všetci prechádzame problémami, a hoci problémy môžu byť rôzne (zdravotné, finančné, sociálne, vo vzťahoch...), to čo pri nich prežívame, je často veľmi podobné - strach, hnev, vzdor, úzkosť, bezmocnosť, sebaľútosť, beznádej, slzy... Nech je už váš problém akýkoľvek, v tejto knihe nájdete veľa dobrých rád, ako sa s tým popasovať, ako nájsť zmysel života, ako nájsť radosť zo života, ako prekročiť vlastné hranice. Nájdete v nej vážne zamyslenia, ale aj veľa humorných situácií zo života autora. Ako on sám vo svojej knihe píše: "Psal jsem tuto knihu s cílem zažehnout ve vás plameny víry a neděje, abyste i vy dokázali žít život bez hranic. Možná žijete v obtížných podmínkách. Možná máte starosti se zdravím, s financemi nebo se vztahy. Ale pokud budete mít cíl, budete mít víru v budoucnost a odhodlání to nikdy nevzdat, dokážete překonat každou překážku."
Ak zápasíte s akýmkoľvek problémom, táto kniha určite stojí za prečítanie. Uvádzam ešte pár zaujímavých citátov:
Život neznamená mít, život znamená být.

Bůh svým časem neplýtvá, nebude plýtvat ani mým. Jinými slovy: Všechno je k něčemu dobré.

Nemůžete mít kontrolu nad tím, co se vám stane, ale můžete mít kontrolu nad tím, jak na to budete reagovat.
Základem pro pohyb vpřed, dokonce i v ťěžkých chvílích, je, aby se vaše životní plány neřídili podle toho, co vidíte, ale podle toho, co si dokážete představit. Tomu se říká mít víru.

Neměli byste mít nikdy pocit, že jste na všechno sami. Požádat o pomoc není znamením slabosti. Je to znamení síly.

Pokud nemáte přítele, buďte přítelem. Pokud máte špatný den, zlepšete den někomu jinému. Pokud jsou vaše city raněné, zmírněte citovou bolest někoho jiného.