...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku. Akékoľvek pripomienky, postrehy, návrhy, otázky môžete písať sem:zobraziť môj profil

27. 1. 2015

Laim, Azulen

Laim a Azulen sú moje najnovšie pokusy zvlhčovania očí. Momentálne riešim hlavne nočné zvlhčovanie. Často sa v noci budím so silným pálením a suchom v očiach, niekedy je problém ich otvoriť a dostať do nich kvapky. Preto som sa rozhodla vyskúšať sprej Laim. Je to sprej s lipozómami  a kyselinou hyalurónovou, má obsah 15 ml, po otvorení sa dá používať až do úplného minutia a konca expirácie a predovšetkým ma zaujalo jeho použitie - striekanie na zatvorené viečka. Ak ma v noci veľmi pália oči a je ťažké ich otvoriť, nahmatám pri posteli sprej a strieknem si 2-krát na každé oko. Po chvíli ich môžem pekne otvoriť aj bez "násilia". Mám tento sprej len pár dní, tak neviem k jeho účinnosti veľa povedať. Zatiaľ mám pocit, že ako samostatný produkt (bez kombinácie s ďalšími mastičkami alebo kvapkami) by bol pre mňa slabý. Ale aspoň to, že mi pomôže od toho najhoršieho nočného pálenia bez násilného otvárania očí, je fajn.

Ďalší môj nedávny pokus o nočné zvlhčenie očí je mastička Ophthalmo-Azulen. Zoženiete bežne v lekárni, bez predpisu, a ani nie je príliš drahá. Nevedela som o nej, dokiaľ mi ju neporadila jedna dobrá duša, ktorá síce nemá Sjögrena ale pracuje v zdravotníctve. Táto mastička je tiež fajn, len sa nezľaknite, je tmavomodrá :-)