...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku. Akékoľvek pripomienky, postrehy, návrhy, otázky môžete písať sem:zobraziť môj profil (kontakt)

12. 8. 2015

Život exota

Pravdepodobne ste už na tomto blogu čítali Môj príbeh. Ak máte záujem, môžete si čítať jeho voľné pokračovanie, ktoré je uverejňované na stránke mojareuma.sk, kde si treba na hornej lište otvoriť tému "O reume", potom prejsť na "Sjögrenov snydróm" a tam sa vám ukáže políčko "Môj príbeh". Nájdete tam môj pôvodný príbeh a nový seriál na pokračovanie pod názvom Život exota (postupne budú pribúdať ďalšie časti). Sú to také jednoduché momentky z môjho života o tom, ako sa žije so Sjögrenom. Bez zbytočných lekárskych výrazov, určené predovšetkým pre širokú "laickú" verejnosť, ktorá netuší, že niečo ako Sjögren existuje a ako sa s tým žije. Ale samozrejme pokojne si to môžete prečítať aj vy, ktorí už čo to o Sjs viete. Možno tam nájdete zopár inšpirácií, ako zvládať alebo ako niekomu vysvetliť život s tak trochu "exotickým" problémom.