...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

8. 3. 2016

Oči a peľová sezóna

Blíži sa peľová sezóna (ak už náhodou aj nenastala) a tak som sa dnes trošku obzerala po kvapkách do očí podráždených alergiou.  Minulú jar som celkom fajn zvládla s kvapkami Hylo-protect a neskôr na jeseň som používala Hylo-fresh (alergie na pele mám najviac v jarnom a čosi menej v jesennom období). Oba produkty som tu na blogu už spomínala, nájdete v kategórii Suché oko. Vlaňajšie peľové obdobia som zvládla bez pomoci očnej lekárky a bez nejakých extra silných prejavov. Určite o niečo zvýšené pálenie a začervenanie očí bolo, ale nič kritické. A teraz práve uvažujem, čo zvolím pre túto jar. Či tak ako vlani Hylo-protect alebo o niečo slabší Hylo-fresh, prípadne skúsim niečo nové?

Momentálne ma zaujali napr. kvapky Vividrin ectoin. Rovnako ako Hylo-protect obsahujú účinnú látku ectoin, ktorá upokojuje oči podráždené alergiou. Akurát Vividrin je o čosi lacnejší.
O kvapkách Vividrin som sa na internete v slovenčine veľa nedočítala. Ale na jednej nemeckej stránke
som zistila, že obsahujú ectoin 20 mg/ml (rovnako ako Hylo-protect), kys. hyalurónovú (nedefinované množstvo), natrium chlorid a vodu na injekciu. Sú bez konzervačných látok. Obsah je 10 ml a cena okolo 6-7 eur (Hylo-protect 10ml za ca. 8-11 eur). Vyzerá to dobre, až na to, že Vividrin sa po otvorení môže používať iba 6 týždňov, čo je trošku málo. Jednak za 6 týždňov celých 10 ml pravdepodobne neminiem (ak nebudú príliš silné alergické prejavy, tak pri použití len ráno a večer mi 10 ml môže vydržať aj 8-10 týždňov) a bude škoda ich vyhodiť, a za druhé "moje" jarné peľové obdobie trvá viac ako 6 týždňov, potrebujem pokryť tak 2-3 mesiace, no tak ešte uvidím ako sa rozhodnem.
Ak by som chcela prvý krát skúšať niečo s ectoinom, tak Vividrin je jednoznačne lacnejšia voľba, ale keďže mám už túto tku odskúšanú (v podobe Hylo-protectu) a viem, aké dlhé obdobie mi treba pokryť a zhruba
ako dlho mi tých 10 ml môže vydržať, tak je to v mojom prípade ešte na zváženie... Takéto veci si už musí premyslieť každý sám podľa seba, nie je od veci trošku si sledovať účinky a rýchlosť míňania jednotlivých kvapiek. Človek si s tým v budúcnosti môže ušetriť nejaké to euro a možno aj nejaké zbytočné neúspechy. Lebo, povedzme si na rovinu, takéto celoživotné zvlhčovanie očí je poriadne drahá záležitosť.

Na podráždené oči alergiou môžete vyskúšať aj nové kvapky Azelastin-comod. Sú to antihistaminiká, účinná látka je azelastini hydrochloridum 0,50 mg/ml. V zložení majú ale aj hypromelózu, ktorá mi v minulosti neurobila dobre, takže toto ja osobne zatiaľ skúšať nebudem. Viac o týchto kvapkách ako aj o ostatných kvapkách z rodiny "Hylo-" sa dočítate na stránke www.ocnipece.cz

No a konečne som sa rozhodla namiesto klasického Optive vyskúšať novinku Optive fusion, ktorý je obohatený o kyselinu hyalurónovú. Už som ho tu nedávno spomínala. Takže moje momentálne zvlhčovanie očí bude vyzerať asi tak, že ráno a večer niečo hustejšie - čiže Hylo-gel a k nemu niečo na alergiu - Hylo-protect alebo Hylo-fresh alebo Vividrin (tie na alergiu podľa potreby možno aj na obed) a ostatné zvlhčovanie počas dňa Optive fusion. Vyskúšam a potom napíšem ako to dopadlo. Optive je môj favorit a ešte v spojení s kys. hyalurónovou by to nemuselo byť zlé. No ale nebudem predbiehať, napríklad Optive plus mi nerobil dobre, štípali ma z neho oči.
Niečo bližšie o Optive fusion napríklad tu: www.nej-lekarna.cz/optive-fusion