...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

23. 8. 2009

Raynaudova choroba


Raynaudova choroba postihuje hlavne ženy. Prejavuje sa zmenou farby kože najmä prstov (ale i nosa alebo ušníc). Spôsobené je to zúžením ciev chladom alebo emocionálnym podnetom. Vzniká tak porucha prekrvenia, ktorá sa prejaví trifázickou reakciou - najprv sú prsty biele, potom modré a na konci záchvatu červené. Záchvat trvá od 5 minút až 1 hodinu. Počas záchvatu sú nepríjemné pocity tŕpnutia až bolesti. Pokožka je počas záchvatu chladnejšia, môžu sa vytvárať rýhy. Ochorenie môže byť kombinované s iným, najmä autoimunitným ochorením (sklerodermia, lupus erythematosus, Sjogrenov syndróm, reumatické ochorenie a pod.). Preto je potrebné vylúčiť iné ochorenie špecializovaným vyšetrením v cievnej poradni a u reumatológa. Ak sa iné ochorenie vylúči, predpokladá sa Raynaudova choroba alebo syndróm.
Prevencia:
A./ lokálne opatrenia: vyhýbanie sa práci s chemikáliami, s vibráciami, ošetrovanie kože vhodnou masťou, ochrana pred chladom, nenosenie ťažkých tašiek vrývajúcich sa do prstov
B./ celkové opatrenia: nefajčiť, vylúčiť prítomnosť cigaretového dymu, nepiť čiernu kávu, vylúčiť stresy, ťažké mastné jedlá a pod.
Záchvaty môžu vznikať častejšie aj pri používaní niektorých liekov (napr. beta-blokátorov), antikoncepčných prípravkov ako i pri niektorých ochoreniach (hypotyreóza, sy karpálneho tunela, migréna).
Liečba: prípravky rozširujúce cievy - vazodilatanciá (Ginkgo biloba, Agapurin), lieky zlepšujúce vlastnosti krvi - antiagreganciá (Acylpyrín), blokátory Ca kanálov, vitamíny a minerálie: E, C, omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny, kalcium, magnézium. Dôležitý je aj dostatok teplých tekutín, pohybu (nadvihnutie a krúženie hornými končatinami), otužovanie (ponorenie prstov do horúcej vody na 5 minút a následne pobyt v chlade) a redukcia stresov. Napriek dramatickému obrazu ochorenie je nezávažné, len veľmi zriedkavo môže vyvolať zmeny na nedokrvených tkanivách. Ak by takéto zmeny vznikali, alebo ťažkosti by trvali viac ako 1 hodinu, potrebné je ihneď vyhľadať lekára.
(zdroj: edusan)


Rady a odporúčania:
Navykajte ruky na chlad
• vďaka otužovaniu môžete docieliť, že vaše ruky nestratia teplo ani vo veľkom mraze. Americkí vojaci na Aljaške sa chránia pred treskúcou zimou špeciálnym spôsobom: v miestnosti s priemernou izbovou teplotou vložia ruky na tri až päť minút do nádoby s teplou vodou – potom sa presunujú do miestnosti, kde sa teplota pohybuje pod bodom mrazu, a zasa ponoria ruky asi na 10 minút do teplej vody.

Švihajte rukami
• ide o jednoduché cvičenie na rozohriatie zmrznutých rúk, ruky spustite pozdĺž tela a švihajte nimi dozadu a dopredu tak rýchlo, aby ste dosiahli 80 švihov za minútu.

Nedostatok železa
• nedostatok železa môže ovplyvniť činnosť štítnej žľazy, ktorá reguluje teplotu organizmu
• medzi potraviny s vysokým obsahom železa patrí hydina, ryby, šošovica, nemastné bravčové mäso a zelené listnaté rastliny – výborná ja aj pomarančová šťavy, ktorá zvyšuje schopnosť organizmu absorbovať železo.

Správne oblečenie
• väčšina ľudí si myslí, že v mrazivom počasí stačia rukavice a teplé topánky, pritom iba málokto verí, že hlavnou príčinou, prečo nám v zime „mrznú“ ruky a nohy, je v skutočnosti potenie – pot predstavuje „prirodzenú klimatizáciu“ ľudského tela a vylučuje sa aj vtedy, keď pociťujeme chlad. Potia sa najmä dlane, chodidlá a podpazušie, kde sa vyskytuje najviac potných žliaz – hrubé vlnené ponožky a teplé topánky, ktoré vyvolávajú nadmerné potenie, teda nohy vôbec nezahrejú.
Bavlnené ponožky so syntetickými vláknami
• kombinovaný materiál je na nohy vhodnejší než čistá bavlna. Ponožky by totiž mali absorbovať vlhkosť a vytvárať izolačnú vrstvu, bavlnené ponožky však nasiaknu potom a ochladzujú nohy. Bavlna s prímesou umelých vlákien lepšie chráni nohy pred vlhkosťou, a teda aj pred chladom.
Voľné oblečenie
• príliš tesné pančuchy, džínsy alebo topánky môžu brzdiť krvný obeh a zmenšovať vzduchové priestory, ktoré vytvárajú izolačné vrstvy.
Niekoľko vrstiev
• najlepšiu ochranu pred chladom zabezpečí viac vrstiev oblečenia, ktoré lepšie udržiava teplo a zároveň dovolí prispôsobiť sa náhlym teplotným zmenám. Priamo na telo si oblečte ošatenie zo syntetických vlákien (polypropylénu), prípadne z hodvábu alebo vlny, potom nasleduje izolačná vrstva – najlepšie sú vlnené nohavice a svetre.
Vodotesné, ale vzdušné
• na tieto vrstvy oblečenia príde nakoniec nepremokavá bunda alebo vetrovka
• teplé a suché nohy vám zabezpečí vhodná obuv, napríklad goretexová.
Prikrývka hlavy
• možno to neznie veľmi presvedčivo, ale ak si budete chrániť hlavu pred chladom, menej vás budú oziabať ruky aj nohy. Hlava nás totiž pripravuje o kopu tepla – cievy v pokožke hlavy sa ovládajú priamo srdcom a pod vplyvom chladu sa zužujú, aby ste si udržali správnu teplotu končatín, musíte nosiť nielen rukavice a teplé ponožky, ale aj čiapku.
Palčiaky
• sú lepšie ako prstové rukavice, pretože lepšie uchovávajú teplo celej dlane.

Zásyp
• teplé oblečenie neprestavuje jediný spôsob, ako zabezpečiť suché nohy. Rozličné zásypy absorbujúce vlhkosť vynikajúco vysušujú nohy.
osoby s vážnymi poruchami prekrvovania nôh, spôsobenými cukrovkou alebo iným cievnym ochorením, nesmú používať aerosólové výrobky.

Prestaňte fajčiť
• fajčiari si sami spôsobujú studené ruky a nohy. Nikotín škodí krvnému obehu dvojako: pod vplyvom nikotínu sa v cievach ukladajú povlaky a zároveň sa sťahujú malé cievky, čo môže vyvolať vážne nebezpečenstvo.
• pacientov trpiacich na Raynaudov syndróm ohrozuje nikotín dokonca aj vtedy, keď sami nefajčia a pasívne vdychujú cigaretový dym

Vyhýbajte sa stresovým situáciám
• stres váš zdravotný stav len zhorší, emocionálna rovnováha predstavuje totiž dôležitý zdroj tepla – stres vyvoláva v organizme podobnú reakciu ako chlad. Charakteristickým príznakom stresovej reakcie typu „uteč alebo bojuj“ je zosilnený prítok krvi do mozgu a do vnútorných orgánov na úkor končatín. V nedostatočne prekrvených rukách a nohách potom cítime nepríjemný chlad. Napätie vám pomôžu prekonať relaxačné cvičenia, pri ktorých sa systematicky uvoľňujú svaly tela.

Teplé jedlo
• vnútorná telesná teplota sa zvyšuje už len tým, že jeme – tento jav sa nazýva termogenéza. Teplé ovsené vločky pred rannou prechádzkou alebo tanier horúcej polievky či teplé jedlo popoludní zaistia rukám a nohám teplo aj pri najzradnejšom počasí.
Teplé tekutiny
• dbajte taktiež na dostatočný prísun tekutín, aby nedošlo k dehydratácii organizmu, dehydratácia totiž zvyšuje nebezpečenstvo prechladnutia a vzniku omrzlín, ktoré sú spôsobené znížením krvného obehu. V zimnom období teda konzumujte veľa teplých nápojov, napríklad rôzne druhy čajov alebo vývary.
Kofeín škodí
• káva a ďalšie nápoje obsahujúce kofeín spôsobujú zúženie ciev, v prípade Raynaudovho syndrómu môže práve zhoršený krvný obeh prehĺbiť zdravotné ťažkosti.
Vyhýbajte sa alkoholu
• pamätajte si, že alkoholické nápoje zahrievajú len zdanlivo. Alkohol „rozprúdi“ krv, a tak sa organizmu prudko zahreje, "umelé teplo" však rýchlo unikne cez pokožku a vnútorná telesná teplota sa zníži.
(zdroj: spas-portal.sk)