...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

20. 8. 2009

Xerostómia alebo sucho v ústach

Problém suchej ústnej dutiny taktiež nazývaný xerostómia postihuje v súčasnosti stále väčší počet dospelých. Ak trpíte paradentózou, krvácajúcimi ďasnami, zapáchajúcim dychom, podráždením ústnej dutiny alebo máte ťažkosti s prehĺtaním, je to pravdepodobne v dôsledku suchej ústnej dutiny.
Váš prirodzený obranný mechanizmus nachádzajúci sa v slinách je výsledkom činnosti troch párov slinných žliaz. Ak je z akéhokoľvek dôvodu tvorba slín narušená, znamená to, že dôležitý antibakteriálny obranný systém nefunguje. 
Čo je príčinou problémov v ústnej dutine?
Najčastejšou príčinou suchej a citlivej ústnej dutiny sú lieky. Viac ako 400 bežne užívaných liekov môže spôsobiť x
erostómiu (suchosť v ústach).
Choroby a iné príčiny:
Xerostómia môže byť taktiež spôsobená poruchami autoimunitného systému ako napríklad Diabetes alebo Sjögrenov syndróm.
Ďalšie príčiny sú:
- akútne zlyhanie obličiek
- astma
- transplantá
cia kostnej drene
- chemoterapia
- dehydratácia
- hypertenzia
- dialýza obličiek
- dýchanie ústami
- mŕtvica (porážka)
- ožarovanie
- Lupus erythematosus
- dysfunkcia štítnej žľazy
 
Aké sú príznaky a riziká suchej a citlivej ústnej dutiny?
Xerostómia má rôzne stupne výskytu. Niektorí ľudia pociťujú suchosť alebo pálenie v ústnej dutine. Vo vážnych prípadoch môže byť znížená schopnosť artikulovať alebo prehĺtať. Zmeny v slinách môžu takisto viesť k zhoršeniu stavu zubov a celkového stavu ústnej dutiny.
Ďalšie príznaky suchej a citlivej ústnej dutiny zahrňujú:
- lepkavý, suchý pocit v ústnej dutine
- problémy s prežúvaním, prehĺtaním, artikuláciou a zmenená chuť
- nepríjemný zápach z úst
- popraskané
pery
- suchý, podr
áždený jazyk
- bolesti v ústnej dutine
- prerušovanie spánku kvôli smädu
- pálenie ďasien alebo infekcie v ústnej dutine
- problémy s nosením umelého chrupu

Suchosť v ústach je vážnym problémom, pretože vzniká postupne a často si tento problém ani neuvedomujeme. Bez dôležitého antibakteriálneho a fyziologického mechanizmu slín, ktorý zvlhčuje ústnu dutinu a znižuje kyslosť v ústach, by sme stratili všetky zuby vo veľmi krátkom čase, a to by prispelo k zhoršeniu celkového zdravotného stavu.
UŽITOČNÉ RADY
- Ak je suchá a
citlivá ústna dutina zapríčinená užívaním liekov, váš lekár vám môže vymeniť lieky za iné alebo prispôsobiť ich dávkovanie.
- Navštevujte pravidelne vášho zubára.
- Dodržiavajte ústnu hygienu, používajte prípravky s obsahom fluóru a bez obsahu sodium lauryl sulfátu a bez alkoholu.
- Zvlhčujte si ústnu dutinu z dlhotrvajúcim zvlhčujúcim ústnym gélom.
- Žuvajte žuvačky.
- Vyhýbajte sa alkoholickým, perlivým, citrusovým a kofeínovým nápojom.
- Používajte
balzam na pery.
- Jedlo zapíjajte vodou, používajte šťavu z mäsa, omáčky, jogurt, vývar, margarín a majonézu, aby sa vám jedlo ľahšie prehĺtalo.
- Jedlo si rozmixujte alebo vyskúšajte mäkké jedlá ako napríklad makaróny a syr, dusené mäso, zemiakovú kašu, polievku, miešané vajíčka, ovocné kompóty, sterilizovanú zeleninu, jogurt a zmrzlinu.
- Vyhýbajte sa jedlám ako sú čajové pečivo, hrianky, krekry, alebo si ich zmäkčite namočením do nápoja predtým ako ich zjete.
- Noste so sebou malú fľašku s vodou, aby ste z nej mohli častejšie upíjať počas dňa.
- Cmúľajte tvrdé cukríky bez cukru (vyhýbajte sa cukríkom s obsahom kyseliny citrónovej).
- Vyhýbajte sa presoleným jedlám.

Pri xerostómii môžete používať špeciálene prípravky pre ústnu hygienu, ako Biotene, BioXtra, Xerostom alebo Xeros. 
Ďalšou možnosťou sú výrobky Medac, konkrétne ústny sprej Saliva Natura a tabletky na cmúľanie SST s citrónovou príchuťou. Dajú sa zohnať v lekárni alebo na internete.
Z vlastnej skúsenosti môžem pozitívne zhodnotiť zubnú pastu a ústnu vodu Biotene a tiež tabletky SST. S ostatnými produktami zatiaľ nemám skúsenosti. Musíte sami vyskúšať, ktorý produkt bude vyhovovať práve vám.