...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku. Akékoľvek pripomienky, postrehy, návrhy, otázky môžete písať sem:zobraziť môj profil

15. 8. 2009

Umelé slzy

Ako ste si mohli prečítať na stránkach o Suchom oku (o ktorých som písala v predošlom príspevku), pri nedostatočnej tvorbe sĺz je potrebné umelo zvlhčovať oči. Inak môže dôjsť k zápalom spojiviek a rohovky a časom aj k poškodeniu rohovky a zraku. Na zvlhčenie oka je množstvo prípravkov vo forme gélu alebo kvapiek, ktoré môže predpísať očný lekár (Suché oko - liečba). Kvapky sú vhodné pri menšom postihnutí, ale ak je tvorba sĺz podstatne obmedzená, podľa mojej skúsenosti aj doporučenia mojej očnej lekárky, v takomto prípade je lepšie používať gél, ktorý vydrží v oku dlhší čas ako kvapky. Závisí to samozrejme od konkrétneho stavu. Ja osobne mám výsledok Schirmerovho testu 0mm, takže čo sa týka frekvencie kvapkania, je pre mňa určite výhodnejší gél. V každom prípade je potrebné zájsť k očnému lekárovi na vyšetrenie a poradiť sa, čo by bolo vhodné práve pre vás.

Okrem prípravkov na predpis sú aj rôzne voľnopredajné veci, teraz spomeniem len zopár:

Napríklad kvapky Systane, ktoré sa v oku menia na gél, takže ich netreba aplikovať tak často ako klasické kvapky. Viac si môžete pozrieť na stránke Systane.
Pred pár dňami ma kamarátka upozornila na novinku na trhu - očný sprej Tears Again. Zatiaľ som si to nestihla veľmi preštudovať, ani neviem, kde sa to dá zohnať na Slovensku. Ale v Googli určite niečo nájdete :)
Ďalšou novinkou pri Syndróme suchého oka sú kvapky Optive. Viac o kvapkách na stránke Optive.
Samozrejme je to ho na trhu oveľa viac, treba len hľadať a skúšať...