...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

5. 7. 2012

Nespavosť a strava

Článok zo stránky: www.webnoviny.sk
 

Zatočte s nespavosťou tou správnou stravou

Autor: Lenka Krnáčová

Ak máte často problémy so spánkom, možno je na vine len nesprávne stravovanie.
BRATISLAVA 4. júla (SITA) – „Ak chcete byť čulí, funkční a 100-percentne výkonní, potrebujete dobrý nočný spánok,“ tvrdí riaditeľka Inštitútu pre poruchy spánku z Hackensack University Medical Center v New Jersey Susan Zafarlotfi. Okrem týchto výhod má zdravý spánok ešte jedno veľké plus – ľudia, ktorým nechýba, dokážu lepšie kontrolovať svoju hmotnosť.
Zdravý spánok v značnej miere ovplyvňuje to, čo jeme, kedy jeme a ako jeme. Ak sa vám nedarí zaspať alebo máte nekvalitný spánok, v noci sa prehadzujete a budíte, možno je chyba práve vo vašom spôsobe stravovania.
Skôr, než niečo s chuťou zjete, premýšľajte, či to prospeje aj vášmu spánku. 
Zabudnite na ťažké jedlo pár hodín pred tým, ako sa uložíte do postele. 

Potraviny vhodné pri problémoch so spánkom:
syr
mlieko
sójové mlieko
tofu
med
oriešky – arašidy, lieskovce, mandle, kešu
banány
plody mora
fazuľa
šošovica
ryža
ovsené vločky
avokádo
vajcia
semiačka – sézam, slnečnica, ľan
papája
huby
grepfruit
bylinkové čaje – medovka lekárska, materina dúška, mäta, nechtík lekársky, pamajorán
Mlieko s medom skutočne pomáha

Jedným zo starých domácich receptov, ktoré pomôžu zaspať, je teplé mlieko s medom. Nie je to však len mýtus, ale fakt. Mliečne výrobky, ale aj med, totiž obsahujú tryptofán, ktorý má na organizmus upokojujúce účinky. Okrem nich túto látku obsahujú napríklad oriešky, semiačka či banány.

Doprajte si karbohydráty
Potraviny bohaté na karbohydráty výborne dopĺňajú mliečne výrobky pri zvyšovaní hladiny tryptofánu v krvi. Ideálnou večerou pre ľudí s problematickým spánkom teda môžu byť cereálie s mliekom, jogurt so sušienkami či chlieb so syrom. Ak sa snažíte o štíhlu líniu, nebojte sa, každá z vymenovaných potravín má aj svoje „ľahké“ verzie.

Nechoďte spať s plným ani s prázdnym žalúdkom
Vyššie uvedené potraviny konzumujte aspoň hodinu pred plánovaným skokom do ríše snov. Určite sa neprejedajte, ale netrápte sa ani hladom. Obidva extrémy totiž organizmus zaťažujú a nedokáže si kvalitne odpočinúť.

Ak nemôžete spávať, zabudnite na hamburgery a hranolky
Ak potrebujete ďalší dôvod na to, aby ste vyradili zo svojho jedálnička stravu s vysokým obsahom nezdravých tukov – tu ho máte. Výskumy dokázali, že častá konzumácia týchto jedál nielenže prispieva k nadváhe a obezite, ale aj znehodnocuje spánok. Keďže ťažké jedlá aktivizujú tráviacu sústavu, ktorá s ním má naozaj veľa práce, nevyhnete sa nočným návštevám toalety. Navyše, ak mávate zažívacie ťažkosti, môže sa dostaviť aj pálenie záhy, čo nie je veľmi dobrý štart pre zdravý spánok.

Majte sa na pozore pred kofeínom
Ľudia s problematickým spánkom by mali rozhodne zabudnúť na kofeín. Určite aj vám teraz napadla káva, no treba si všímať aj ďalšie, nie až tak známe zdroje kofeínu. Čítajte etikety na kole, čokoláde alebo čaji, všímajte si aj príbalové letáky k rôznym druhom liekov. Kofeín obsahujú napríklad tabletky na zníženie hmotnosti či močopudné lieky. Ak vám takýto liek predpíše lekár, určite ho informujte o vašich ťažkostiach so spánkom.

Zradný alkohol
Určite ste už počuli o tom, že alkohol pomôže rýchlo zaspať. To síce môže byť pravda, no myslite predovšetkým na kvalitu spánku. Alkohol môže spôsobiť nočné bolesti hlavy, časté prebúdzanie sa, potenie, ale aj nočné mory. Keď už večer zájdete s priateľmi na pohárik, snažte sa množstvo vypitého alkoholu vyrovnávať vodou. Pre čo najlepší spánok by ste nemali piť alkohol štyri až šesť hodín predtým, ako sa uložíte do postele.

Večer opatrne s tekutinami
V horúčavách, aké v týchto dňoch u nás panujú, sa na nás zo všetkých strán valia informácie o dodržiavaní pitného režimu. Snažte sa však piť večer menej tekutín ako počas dňa, hlavne hodinku pred spánkom už nepite vôbec. Ak máte totiž ľahký spánok, po nočnej návšteve toalety sa vám už nemusí podariť zaspať.

Zdroje: www.webmd.com. www.everydayhealth.com, fooddemocracy.wordpress.com