...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku. Akékoľvek pripomienky, postrehy, návrhy, otázky môžete písať sem:zobraziť môj profil

9. 10. 2012

Suché ruky v zime

Článok zo stránky www.zdravie.sk
Autor: Alžbeta Slezáková 

Zima sa zahráva nielen s vonkajšou prírodou, ale i našou pokožkou. Najčastejším prejavom je suchá koža. Na rukách sa môže prejaviť mnohými spôsobmi.
Narastajúci chlad a suché ovzdušie sa nám odzrkadľuje na našej pokožke. Suché, popraskané, začervenané a svrbivé ruky sú dôsledkom zlého ošetrovania počas chladných dní.
Popraskanie kože na rukách poukazuje na suchosť pokožky, ku ktorej dochádza v dôsledku zníženia vlhkosti, ktorá je obsiahnutá vo vrchných vrstvách kože. Ak problém pretrváva, koža praská a zapaľuje sa. Praskliny na koži môžu byť vstupnou bránou infekciám.

Príznaky „syndrómu suchých rúk zo zimy“:

 • Suchosť pokožky
 • Olupovanie pokožky
 • Matnosť pokožky
 • Drsnosť pokožky
 • Začervenanie pokožky
 • Pálenie pokožky
 • Svrbenie pokožky
 • Praskanie kože
 • Zápaly kože
 • Krehké nechty
 • Štiepenie nechtov
 • Zádery nechtovej kožičky
Príčniny a rizikové faktory suchých rúk:
 • Genetické predispozície
 • Prirodzené starnutie pokožky
 • Časté umývanie rúk
 • Suché a chladné počasie
 • Alergické reakcie na kozmetické prípravky
 • Kožné ochorenie (napríklad ekzémy)
 • Diabetes
Prevencia proti suchej pokožke na rukách:
 • Vyhýbajte sa kozmetickým výrobkom s alkoholom, ktoré sajú vlhkosť z kože
 • Používajte výrobky so zvlhčujúcimi (glycerín, sorbitol, jojobový olej, alfa-hydroxy kyselina) a vyživujúcimi zložkami (vitamín E, mandľový olej, karité maslo)
 • Vyhýbajte sa používaniu mydla. Časté používanie mydla odstraňuje z povrchu pokožky prirodzenú lipidovú (tukovú) vrstvu, ktorá udržuje kožu vlhkú a zdravú. Kyslý ochranný plášť tvorí ochrannú bariéru kože pred vonkajším svetom. Kyslá povaha povrchu pokožky je účinná pri neutralizácií útočníkov na kožu. Ak máte oslabenú bariérovú funkciu kože, ste náchylnejší k príznakom citlivej pokožky, ako je svrbenie, zápaly, ekzémy.
 • Skôr ako vyjdete von si do čistých rúk vmasírujte kvalitný výživný krém alebo mlieko. Nechajte ho úplne absorbovať.
 • Ak idete von na dlhšiu dobu ako je 10 minút, natiahnite si rukavice. Najlepšie z kvalitných materiálov (bavlna). I keď rukavice nevyriešia váš problém suchých rúk, budú ako prevencia udržania si prirodzenej vlhkosti a zaistia, že vaše ruky budú v teple a ochránené.
 • Nezabúdajte však že hydratovať nestačí len z vonka. Dôležité je dodržiavať pitý režim, ktorý zaistí bunečnú hydratáciu vrstiev pokožky.
 
Zvlhčujte a zvláčňujte
Zmäkčovadlá pôsobia ako mazivo na povrch pokožky. Vypĺňajú priestor (štrbiny) medzi bunkami, ktoré sú v najvrchnejšej vrstve pokožky (odumreté kožné bunky). Tieto zložky napomáhajú držať bunkovú štruktúru pohromade. Zvláčňujúce zložky čerpajú vlhkosť z okolitého prostredia do buniek na povrchu pokožky. Tým zvyšujú hydratáciu (obsah vody) v koži.

Domáce tipy:

Večer si vmasírujte niekoľko kvapiek olivového oleja do pokožky rúk a okolia nechtov.
Balzam na pery pomôže i krehkým nechtom. Naneste ho na okolie nechtu (nechtovú kožičku) a priamo na nenalakovaný necht niekoľkokrát denne.
Vyberte si kozmetický výrobok s obsahom zvlhčujúcich a zvláčňujúcich zložiek (kakaové alebo karité maslo, včelí vosk, glycerín, kyselina hyalurónová, sorbitol).
5 – 6 krát denne aplikujte výživný krém na ruky
 
Tipy z kuchyne starých mám:   
Cukor a oleje
Potrebujete:
3 PL cukor (kryštálový)
1 PL rastlinný olej lisovaný za studena (olivový, tekvicový, mandľový,...)
Postup:
Zmiešajte obe zložky, votrite do rúk krúživými masážnymi ťahmi. Nechajte pôsobiť 5-7 minút, potom si ruky opláchnite vlažnou vodou.
Účinok:
Pokožka rúk bude hebká a zbavená suchých miest, dokonale sa premastí a očistí. Exfoliuje.
 
Cukor a cirón
Potrebujete:
1 PL citrónovej šťavy
1 PL cukru (kryštálový)
1 PL vlažnej vody
Postup:
Zľahka zmiešajte všetky zložky a vtrite zmes do pokožky rúk. Masírujte si ruky až kým zmes nezačne jemne vysychať. Opláchnite vlažnou vodou.
Účinok:
Zbavíte sa hrubého povrchu a drsnej pokožky. Vďaka citrónu sa vám dostane do pokožky vitamín na obnovu ochranných bariérových funkcii kože. Jemne vybieluje starecké škvrny alebo lokálne hyperpigmentácie. Dezinfikuje.
 
Medové pohladenie
Potrebujete:
1 ČL rastlinného oleja lisovaného za studena (jojobový, olivový, tekvicový, mandľový, avokádový,...)
1/2 ČL citrónovej šťavy
1 PL kvalitného medu
Postup:
Zmiešajte všetky zložky, aplikujte na čistú pokožku rúk. Nechajte pôsobiť ako masku alebo ako zábal 5-15 minút. Následne opláchnite vlažnou vodou.
Účinok:
Zaceľuje vrchné vrstvy pokožky, zanecháva kožu jemnú a vláčnu. Dokonale pôsobí na hojenie začervenaní a rán spôsobenými praskaním suchej pokožky na rukách. Vyživuje.
 
Želatína
Potrebujete:
1 balíček potravinárskej želatíny
1 šálka horúcej vody
Postup:
Do šálky so želatínou nalejte horúcu vodu. Vymiešajte pastu zo zložiek. Zmes nechajte vychladiť na prijateľnú teplotu na dotyk. Želatínu naneste na ruky a nechajte ju pôsobiť na pokožke 15 minút. Nevynechajte oblasť nechtov a jeho okolia.
Účinok:
Hydratuje, zaceľuje popraskanú kožu, krehké nechty a zádery. Zabraňuje štiepeniu nechtov a prasklín na koži. Jedlá želatína pomáha podporovať zdravý rast nechtov. Toto ošetrenie zaručuje, že ruky zostanú mäkké.