...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku.

Zobraziť môj profil.

19. 3. 2015

Návšteva v NURCHu

Dnes som bola zase po roku na kontrole v Národnom ústave reumatických chorôb v Piešťanoch. Z tohoto dňa mám vždy stresy, pretože mi podrobne pripomenie, ako to so mnou vyzerá a to mi nerobí dobre. Cítim sa oveľa lepšie, keď nemusím vnímať detaily svojho ochorenia a môžem sa venovať akýmkoľvek iným myšlienkam bežného každodenného života. Ale bez priebežných kontrol u lekára to jednoducho nejde a tak je veľmi príjemné, keď vystresovaná z vlastného ochorenia môžem stráviť deň v spoločnosti milých a vždy vysmiatych sestričiek a výbornej pani doktorky. Neviem, ako to pani doktorka robí, ale kedykoľvek tam prídem, vždy má dobrú náladu, je príjemná a usmiata. To isté platí aj o ostatnom personále. Človeku sa hneď ľahšie "dýcha", obzvlášť keď ho čaká konfrontácia s tvrdou realitou života s reumatickým ochorením. Kiež by bolo takýchto zdravotníckych zariadení resp. personálu viac. NURCH je v tomto naozaj výnimočný, minimálne pre mňa. A dúfam, že takým zostane aj naďalej.