...život so Sjögrenom je ako cesta púšťou. Ak chcete niečo vypestovať vo vyprahnutej zemi, musíte sa o ňu starať oveľa viac ako o bežnú zem a musíte ju poriadne zavlažovať. No zem okamžite vysychá a preto musíte zavlažovať a pomáhať jej stále znova a znova a znova a zno... Vyžaduje si to nekonečnú vytrvalosť a neustály boj, no napriek tomu to nikdy nevzdávajte, často práve v tých najťažších podmienkach vedia vyrásť tie najkrajšie kvety... (J.Čížová)

Na tomto blogu nájdete predovšetkým informácie o autoimunitnom ochorení, ktoré sa nazýva Sjögrenov syndróm, alebo tiež Sicca syndróm (sicca = suchý), prípadne sa používa len skratka Sjs. Nájdete tu aj zopár informácií o ochorení CFS (Chronický únavový syndróm), o osteoporóze a ďalších...

Účelom tohoto blogu nie je robiť reklamu jednotlivým produktom, ale len upozorniť na rôzne možnosti pomoci. A tiež nezaručujem odbornosť všetkých informácií, lebo nemám medicínske vzdelanie. Vychádzam len zo svojich skúseností a informácií, ktoré mi boli podané, a ktoré chcem posunúť ďalej v nádeji, že vám poslúžia k úžitku. Akékoľvek pripomienky, postrehy, návrhy, otázky môžete písať sem:zobraziť môj profil (kontakt)

16. 5. 2015

Medzinárodný deň celiakie

Pri príležitosti medzinárodného dňa celiakie vyšiel na blogu histaminovakasulka.com (výborný blog o HIT, lepku a ďalších veciach s tým spojených) zaujímavý článok o chorobách súvisiacich s lepkom:
Čo sa týka celiakie, tam sú veci okolo "fungovania" ochorenia aj diagnostiky pomerne jasné, horšie to je s neceliakálnou gluténovou senzitivitou, tam je výskum a informovanosť lekárov i pacientov takmer na začiatku, takže každá nová informácia padne vhod. Niekedy si vravím: "Že ja musím chytiť vždy niečo novodobé, čo ešte nie je riadne preskúmané? Keď sa už musia na mňa lepiť nejaké choroby, nemôže to byť aspoň dačo klasické, kde je jasný mechanizmus ochorenia aj liečby?" No nič, to len taká moja malá úvaha, nech už je to akokoľvek, život sa nezastaví a musíme si hľadať cesty ako kráčať ďalej.