Možno si to ani neuvedomujeme, ale vlhkosť vzduchu v našich príbytkoch so začatím vykurovacieho obdobia rapídne klesá, čo škodí každému z nás.
Ideálna vlhkosť vzduchu sa pohybuje v rozmedzí od 40 do 55 %. Zmerať si ju môžeme špeciálnym meračom vlhkosti vzduchu, alebo táto funkcia je aj súčasťou väčšiny meteostaníc. Denne sa do našich domovov dostáva približne 10 až 15 litrov vodnej pary prirodzenou cestou (sprchovaním, praním, či varením). V kuchyni a v kúpeľni preto často dochádza k zvýšenej vlhkosti vzduchu až nad 60 % a tak sa vytvára prostredie vhodné pre baktérie a plesne. Preto by sme tam mali vlhkosť odvádzať napríklad ventilátorom. K opačnému javu však dochádza v našich domácnostiach práve teraz – v súvislosti so začiatkom vykurovacieho obdobia. V zime vlhkosť vzduchu vo väčšine vykurovaných miestností rapídne klesá a zvyčajne sa pohybuje okolo 20 %. Pri takýchto hodnotách sa náš organizmus cíti podobne ako na púšti. Čo sa s nami vtedy vlastne deje?
Znižuje sa naša obranyschopnosť
Pokožka, sliznice očí, nosa, prínosových dutín a hrdla v suchom prostredí odovzdávajú vlhkosť okolitému priestoru, čo spôsobuje ich vysušovanie. To vedie k celkovému oslabeniu a zníženiu obranyschopnosti organizmu pred vírusovými ochoreniami, ktoré na nás práve v tomto období útočia. Najviac zmeny vlhkosti vzduchu vnímajú astmatici, alergici, ale aj malé deti. To nie je jediný dôvod, ktorý hovorí za to, aby sme vlhkosť vzduchu vo svojej domácnosti začali sledovať. V spálni s ideálnou vlhkosťou vzduchu sa spí neporovnateľne lepšie, u mnohých prestáva aj neobľúbené chrápanie. Navyše vyššia vlhkosť vzduchu navodzuje pocit tepelnej pohody, takže ak ju dokážeme zvýšiť, môžeme čo-to ušetriť aj na kúrení.
Ako zvýšiť vlhkosť vzduchu
■ MOKRÁ BIELIZEŇ
Naše staré mamy to riešili jednoducho, do izby, v ktorej sa spalo, zavesili mokré uteráky alebo plienky, či dokonca veľký vešiak s celou dávkou vypratej bielizne z práčky. Tento spôsob je však dosť nepohodlný najmä v malých priestoroch.
■ ZÁSOBNÍKY NA VODU
Modernejšou verziou sú zásobníky na vodu, ktoré sa vešajú na radiátory. Väčšina z nás ich však zabúda pravidelne dopĺňať, a tak nám síce zdobia radiátory, ale ich účinnosť je v skutočnosti žalostne malá.
■ INTERIÉROVÉ FONTÁNKY
Slúžia skôr na oživenie interiéru, množstvo odparenej vody je minimálne. Okrem toho mnohé z nich vydávajú zvuk zurčiaceho potôčika, ktorý u mnohých vyvoláva nutkanie na močenie. Takže ak sa rozhodneme pre túto možnosť, nezabudnime pri kúpe fontánky na jej hlučnosť, ktorá väčšinou v obchode zaniká, ale po spustení v tichej izbe naplno vynikne a mohla by nás rušiť.
■ IZBOVÉ RASTLINY
Aj to je možnosť, ako si aspoň čiastočne zvýšiť vlhkosť vzduchu v miestnosti. Samozrejme na to nestačí jedna fialka na stole, ale rastlín by malo byť v izbe viac a najlepšie na tento účel poslúžia vodomilné druhy, napríklad bromélie, puškvorec či asparágus, ktoré vyžadujú pravidelnú a výdatnú zálievku.
■ ZVLHČOVAČE VZDUCHU
Zo všetkých možností vychádzajú ako najefektívnejší pomocníci, ktorí vám udržia vlhkosť vzduchu pod kontrolou. Na trhu je v ponuke veľmi veľa druhov, pri výbere by ste sa mali zamerať na odporúčanú výmeru miestnosti, ale aj objem nádoby a intenzitu zvlhčovania. Určite neodporúčame zvlhčovače s malou nádobou, ktorá vyžaduje časté dopĺňanie vody. Zvlhčovač treba umiestniť na vhodné miesto – nemal by byť položený na drevenej podlahe či nábytku a v blízkosti by sa nemali nachádzať žiadne vlhkosť pohlcujúce materiály, napríklad záclony či posteľná bielizeň. Miestnosť by sa počas ich prevádzky mala zavrieť, aby sa zabránilo prúdeniu vzduchu. Modernejšie verzie zvlhčovačov môžete nastaviť na želanú vlhkosť, pri iných ju treba sledovať, aby nepresiahla viac ako 60 percent. Vybrať si dnes môžeme spomedzi množstva parných alebo ultrazvukových zvlhčovačov. Ideálne je, ak je zvlhčovač vybavený automatickou reguláciou výkonu. Keď sa totiž v miestnosti dosiahne nastavená vlhkosť vzduchu, prístroj sa automaticky vypne alebo dočasne zastaví svoju prevádzku, takže sa tým nemusíme zaoberať.
Hore uvedený článok som našla na stránke www.lesk.cas.sk
Ďalší zaujímavý článok si môžete prečítať na stránke www.zena.sme.sk
Ja ešte dodám, že pri používaní zvlhčovačov vzduchu treba dávať veľký pozor na hygienu a čistenie takéhoto zvlhčovača. Aby postupom času nezačal šíriť do okolia okrem vlhkosti aj plesne alebo baktérie, čím by narobil viac škody ako osohu. A tiež je dôležité pravidelné vetranie miestností.
Ja osobne zatiaľ používam pasívny zvlhčovač vzduchu. Tu je viac možností - jednak nádobky zavesené na radiátore alebo trochu väčšie nádoby položené hore na radiátore alebo zavesené s vloženým pijavým papierom, vďaka ktorému sa odparuje voda z väčšej plochy. Až zoženiem merač vlhkosti vzduchu, tak uvidím, či je takéto zvlhčovanie dostatočné. Okrem toho máva v miestnosti, kde spím, zavesené mokré, vypraté prádlo.